پزشکان متخصص را از کلینیک فردا بخواهید
کرج - طالقانی جنوبی
طبقه فوقانی بانک سرمایه
پشتیبانی 24/7
02632753000
شنبه تا پنجشنبه: 9.00 - 21.00
ارتودنسی ثابت کرج در کلینیک دندانپزشکی فردا

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت روشی است که می‌توان به کمک آن، مشکل نامرتب بودن دندان‌ها را برطرف نمود. در این روش بیمار نمی‌تواند ابزار یا دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج نماید؛ زیرا نگین‌هایی از جنس فلز یا سرامیک به نام براکت به صورت ثابت و چسبیده روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. ارتودنسی ثابت یکی از روش‌های رایج در حوزه دندانپزشکی به حساب می‌آید که به منظور اصلاح نامنظمی‌ دندان‌ها صورت می‌پذیرد. طول مدت درمان برای ارتودنسی ثابت به طور متوسط دو سال خواهد بود؛ اما این مدت زمان به شرایط بیمار نیز بستگی دارد. بیمار در این مدت به مراقبت‌های بهداشتی خاصی نیاز داشته تا دندان‌ها دچار تغییر رنگ و پوسیدگی نشوند.

ارتودنسی ثابت؛ راهی برای طراحی یک لبخند زیبا

ارتودنسی یکی از روش‌های رایج درمانی موثر در حیطه دندانپزشکی است که به منظور رفع ناهنجاری‌های دندانی انجام می‌گیرد. انجام ارتودنسی به روش ثابت را می‌توان یکی از بهترین و کامل‌ترین روش‌های ارتودنسی دانست. متخصص ارتودنسی در این روش اقدام به نصب بریس‌ ارتودنسی روی دندان‌های بیمار می‌کند. امکان بیرون آوردن دستگاه ارتودنسی تا پایان دوره درمان برای بیمار وجود ندارد. با کمک این روش می‌توان مشکلات و ناهنجاری‌های دندان را به خوبی برطرف نمود. به هنگام استفاده از روش ارتودنسی بیمار باید توجه لازم را به توصیه‌های دندانپزشک داشته باشد.

ارتودنسی ثابت

انواع ارتودنسی ثابت کدامند؟

در این نوع از ارتودنسی، امکان خارج نمودن دستگاه ارتودنسی از داخل دهان وجود ندارد. با گذر زمان، دندانپزشکان دریافتند که انواع مختلفی از ناهنجاری‌های مربوط به فک و دندان وجود داشته که در همین راستا نیازهای بیماران نیز متنوع هستند. همین دو عامل سبب گردید که مدل‌های مختلفی از ارتودنسی ثابت دندان پا به عرصه ظهور بگذارند. البته تمام مدل‌های آن در ثابت ماندن دستگاه ارتودنسی وجه اشتراک دارند. نوع براکت و محل قرارگیری از تفاوت‌های میان انواع ارتودنسی ثابت به حساب می‌آیند. از جمله انواع ارتودنسی می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • ارتودنسی ثابت با براکت فلزی
  • ارتودنسی ثابت با براکت سرامیکی
  • ارتودنسی لینگوال
  • ارتودنسی با براکت دیمون

با مزایای ارتودنسی ثابت آشنا شوید.

ارتودنسی ثابت امروزه طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده؛ چرا که این روش درمانی مزایای بسیاری را در بر دارد. انجام این روش در کلینیک تخصصی دندانپزشکی فردا با تجهیزات کامل و رعایت پروتکل‌های بهداشتی صورت می‌گیرد تا شما عزیزان دوره درمان خود را بدون دردسر آغاز نمایید. از سری مزایای این نوع از ارتودنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

حرکت دندان ‌ها در سه بعد فضایی

با کمک ارتودنسی ثابت، هدایت دندان‌ها در سه بعد فضایی امکان‌پذیر است. بیشتر ناهنجاری‌های حرکتی دندان همچون چرخش، بیرون زدگی، فرو رفتگی، زاویه نامناسب دندان و مواردی از این قبیل را می‌توان به کمک ارتودنسی ثابت برطرف نمود.

رفع ناهنجاری ‌های شدید

یکی از مزیت‌های ارتودنسی ثابت رفع ناهنجاری‌های شدید است. هنگامی که ناهنجاری‌های دهان و دندان شدت می‌یابند، می‌توان به کمک ارتودنسی ثابت این مسئله را برطرف کرد.

جا به ‌جایی چندین دندان

به کمک ارتودنسی  به دندان‌ها نیرویی برای تغییر موقیعت آن‌ها وارد می‌شود. به این شیوه دندان‌ها به شکل همزمان در جهت جایگذاری مناسب پیش می‌روند‌.

نیاز کمتر به همکاری بیمار

در ارتودنسی ثابت برخلاف ارتودنسی متحرک نیاز چندانی به همکاری بیمار دیده نمی‌شود؛ چرا که دستگاه‌های ارتودنسی از ابتدای کار تا پایان دوره درمان ثابت هستند.

چه ناهنجاری ‌هایی را می ‌توان به کمک ارتودنسی ثابت درمان کرد؟

چه ناهنجاری ‌هایی را می ‌توان به کمک ارتودنسی ثابت درمان کرد؟

در حالت کلی، ارتودنسی به منظور درمان بهم ‌ریختگی دندان‌ها و عدم قرارگیری صحیح هر دو فک بالا و پایین روی یکدیگر انجام می‌گیرد. ناهنجاری‌های دندانی و فکی اغلب جنبه وراثتی دارند. البته عوامل محیطی نیز در ایجاد این ناهنجاری‌ها دخیل هستند. مواردی همچون وارد شدن ضربه و تروما، عادات غلط همچون مکیدن انگشت شست، تنفس دهانی و از دست دادن زود هنگام دندان شیری از عوامل محیطی ایجاد ناهنجاری‌های دندان به حساب می‌آیند. ارتودنسی ثابت به شیوه معمولی یک روش درمانی بسیار قوی به حساب می‌آید. انواع ناهنجاری‌های خفیف تا شدید را می‌توان به کمک این روش درمان کرد. موارد زیر اشاره به برخی از این ناهنجاری‌ها دارند:

رفع نامرتبی شدید دندان ‌ها

در شرایطی که دندان‌ها به خوبی در مجاورت یکدیگر قرار نگیرند، ظاهر خوبی نخواهند داشت. این مسئله می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. کوچک بودن فک یا بزرگ بودن دندان‌ها و به دنبال آن رشد دندان‌ها در وضعیتی نامناسب می‌تواند از علل بهم ریختگی دندان‌ها به شمار رود. با انجام ارتودنسی ثابت در کلینیک دندانپزشکی فردا می‌توانید این مسائل را به خوبی برطرف کنید. در صورتی که فضای لازم برای هدایت دندان‌ها به محل مناسب یافت شود؛ می‌توان به سادگی با کمک ارتودنسی دندان‌ها را در جای صحیح خود قرار داد.

در صورت عدم وجود فضای کافی، دندانپزشک مجبور می‌شود که دندانی را بکشد و سپس برای انجام ارتودنسی اقدام کند. هنگام مراجعه به کلینیک تا حد امکان سعی خواهد شد که دندانی کشیده نشود، اما در صورتی که نیاز به انجام این امر باشد؛ دندانپزشک علت آن را شرح داده و ابتدا سعی بر این دارد که روش‌های جایگزین را امتحان کند تا درمانی موفقیت‌آمیز را پشت سر بگذارید.

ارتودنسی ثابت؛ راه‌ حلی برای دندان‌ های فاصله‌ دار

فاصله میان دندان‌ها در حالت طبیعی ۰.۵ میلی‌متر تخمین زده می‌شود. در شرایطی که میان دندان‌ها فاصله بیشتری نسبت به حالت طبیعی وجود داشته باشد، باید کم شده و به حالت استاندارد برسد. در این صورت دندان‌ها ظاهری زیباتر خواهند داشت. گاهی این فاصله میان دو دندان، علی‌الخصوص دو دندان جلویی به چشم می‌خورد. در این شرایط می‌توان این فاصله را به کمک سایر روش های دندانپزشکی برطرف کرد. اگر این فاصله غیرطبیعی، میان دندان‌های بسیاری وجود داشته باشد؛ در این مواقع باید برای انجام ارتودنسی اقدام نمود. ارتودنسی ثابت را می‌توان یکی از بهترین روش‌های درمانی دانست.

تخصص ها

تخصص های کلینیک فردا

ما اصل پزشکی خانوادگی را معرفی کرده ایم ، به این معنی که پزشک خانواده اکثر درخواست های پزشکی را بر عهده خواهد داشت ، با متخصصانی که فقط در صورت لزوم درگیر آن هستند.

جراحی لثه

آلوئولوپلاستی

ارتودنسی دندان

جراحی فک و صورت

بلیچینگ دندان

کامپوزیت دندان

لمینت دندان

اصلاح طرح لبخند

دندانپزشکی اطفال

پروتز دندان

error: Alert: Content is protected !!