پزشکان متخصص را از کلینیک فردا بخواهید
کرج - طالقانی جنوبی
طبقه فوقانی بانک سرمایه
پشتیبانی 24/7
02632753000
شنبه تا پنجشنبه: 9.00 - 21.00
ارتودنسی دندان کرج در کلینیک دندانپزشکی فردا

ارتودنسی دندان

با پیشرفته شدن روزافزون علم دندانپزشکی بسیاری از کارهایی که در گذشته امکان‌پذیر نبودند امروزه با بهترین کیفیت در حال اجرا هستند. درصد زیادی از داشتن لبخند زیبا و دل‌نشین و همچنین برخورداری از یک چهره زیبا و دوست‌داشتنی در گرو دندان‌های سفید و منظم است. روش‌های گوناگونی برای برطرف کردن ناهماهنگی‌ و بی نظمی های دندان وجود دارند که معروف‌ترین آن‌ها ارتودنسی دندان نامیده می‌شود. ارتودنسی دندان از پرطرفدارترین روش‌های درمانی و زیبایی در شاخه دندانپزشکی به حساب می‌آید. همچنین استفاده از این روش علاوه بر مرتب نمودن دندان‌ها و همچنین از بین بردن فاصله بین دندان‌ها، در ادای درست کلمات نیز کمک‌کننده خواهد بود. 

ارتودنسی دندان و کاربرد آن

علم دندانپزشکی برای درمان ناهنجاری‌های دهان و دندان درمان‌های متعددی را کشف نموده و بر بیماران اعمال می‌کند. ارتودنسی یکی از شاخه‌های درمانی و زیبایی بسیار پرکاربرد در علم دندانپزشکی به حساب می‌آید. کار اصلی و تخصیص یافته ارتودنسی دندان برطرف کردن بی‌نظمی و ناهماهنگی‌های دندان و فک است. بیشترین متقاضی درمان ارتودنسی در گذشته کودکان و نوجوانان بوده‌اند. اما امروزه بزرگسالان نیز برای اصلاح ناهنجاری‌های دهانی خود از آن استفاده می‌نمایند.

ارتودنسی دندان از جمله روش‌های درمانی است که نه فقط به تنهایی بلکه می‌تواند با ترکیب شدن با دیگر روش‌های درمانی دندانپزشکی نیز کاربرد داشته باشد. رعایت بهداشت دهان و دندان برای افرادی که دندان‌های شلوغ و نامرتبی دارند بسیار دشوارتر خواهد بود. ظاهر دندان‌ها می‌تواند به‌طور مستقیم بر چهره انسان‌ها اثر بگذارد و علاوه بر آن تکلم صحیح و درست جویدن غذا نیز با دندان‌های مرتب بهتر صورت می‌پذیرد. به‌طور کلی این مشکلات زمانی رخ می‌دهند که فک بالا و پایین نتوانند به درستی روی یکدیگر منطبق گردیده و در نتیجه دهان به راحتی بسته شود.

همچنین مشکلات دیگری همچون  اپن بایت، کراس بایت و اوربایت نیز با انجام ارتودنسی دندان بهبود پیدا خواهند کرد. در فضای شلوغ دندان‌های نامرتب امکان رشد و نمو کامل دندان‌های دائمی وجود ندارد. بنابراین انجام ارتودنسی توسط ارتودنتیست می‌تواند مشکلات زیادی همچمون مشکلات ظاهری، ناهنجاری‌های دهان و دندان و … را برطرف نماید. اکنون برای پی بردن به دیگر کاربردهای درمان ارتودنسی به چند مورد از آن اشاره می‌کنیم:

  • منطبق کردن فک بالا و پایین روی یکدیگر
  • برطرف کردن مشکلات در جویدن غذا و ادای درست کلمات و تکلم
  • از بین بردن فاصله بین دندان‌ها
  • برطرف کردن ناهنجاری‌ها و اصلاح وضعیت نامناسب فک و دندان
  • صاف و مرتب کردن دندان‌های نامنظم
0-min

ضرورت ارتودنسی دندان

چه زمانی انجام ارتودنسی یک ضرورت محسوب می‌شود؟ آیا می‌توان گفت داشتن یک لبخند زیبا دلیل محکمی برای ضرورت ارتودنسی دندان است؟ امروزه دندانپزشکان با ارائه خدمت ارتودنسی دندان، بسیاری از مشکلات و ناهنجاری‌های دهان و دندان را برطرف نموده‌اند. بنابراین می‌توان گفت که این عمل یک شاخه بسیار با اهمیت در علم دندانپزشکی به شمار می‌رود که طرفداران زیادی را نیز به سوی خود جذب کرد. خردسالان و برخی از بزرگسالان در جامعه امروزه برای برطرف کردن مشکلات و ناهنجاری‌های دهان و دندان خود نیاز شدیدی به ارتودنسی دندان دارند.

ارتودنسی برای قرارگیری درست دندان‌ها در موقعیت مناسب خود و دیگر درمان‌های جانبی اغلب در زمان نوجوانی و جوانی انجام می‌شود. ایجاد تناسب بین دندان‌های فک بالا و پایین سبب می‌گردد تا عمل جویدن بهتر و در نتیجه هضم غذا راحت‌تر صورت پذیرد. همچنین تغییر چهره با ارتودنسی از دیگر ضروریات انجام این روش درمانی و زیبایی به حساب می‌آید. متخصصان ارتودنسی پیشنهاد می‌کنند برای اطمینان از صحت یا نیازمندی کودکان و نوجوانان به ارتودنسی باید در سنین 7-8 سالگی چکاپ کلی دندان برای آن‌ها انجام گیرد.

بنابراین ارتودنتیست با معاینه دقیق‌تر شدت ناهنجاری، سن درمان دندان‌ها، مشکلات دیگر دندان و … را مورد بررسی قرار داده و نظر نهایی خود را اعلام می‌کند. میزان درد و چگونگی روند درمان به علاوه زمان و دوره مراجعه فرد به کلینیک کاملاً متغییر و منحصربه‌فرد است. کودکان و نوجوانانی که هنوز لثه و دندان‌هایشان کامل رشد نکرده‌اند برای آن‌ها ارتودنسی نتیجه مطلوب‌تری را نشان خواهد داد. نمی‌توان گفت ناهماهنگی دندان‌ها به تنهایی خود دلیلی برای انجام درمان ارتودنسی نبوده اما دلایل زیبایی نیز بسیار زیاد و پرطرفدار هستند.

نهایتاً بهره‌ای که افراد از انجام این روش درمانی به‌ دست می‌آورند کاملاً بستگی به نوع و میزان ناهنجاری دهان و دندان شخص دارد. آیا ممکن است کسانی که ظاهر دندان‌هایشان مرتب است نیز نیاز به ارتودنسی داشته باشند؟ بله، افرادی هستند که از نظر ظاهری هیچ مشکلی در شکل دندان‌های آن‌ها وجود نداشته اما با تشخیص دندانپزشک نیازمند به ارتودنسی خواهند بود. مشارکت دو طرفه بین دندانپزشک و بیمار برای انجام ارتودنسی یک امر ضروری محسوب می‌شود. بنابراین بهتر است بعد از تشخیص دندانپزشک به انجام ارتودنسی، شما نیز به یک تصمیم‌گیری نهایی برسید.

تخصص ها

تخصص های کلینیک فردا

ما اصل پزشکی خانوادگی را معرفی کرده ایم ، به این معنی که پزشک خانواده اکثر درخواست های پزشکی را بر عهده خواهد داشت ، با متخصصانی که فقط در صورت لزوم درگیر آن هستند.

جراحی لثه

آلوئولوپلاستی

ارتودنسی دندان

جراحی فک و صورت

بلیچینگ دندان

کامپوزیت دندان

لمینت دندان

اصلاح طرح لبخند

دندانپزشکی اطفال

پروتز دندان

error: Alert: Content is protected !!